Zadbana mama, czyli jaka? Co to właściwie oznacza być zadbaną mamą?

Gdyby szukać odpowiedzi w internetach, to tym, co najbardziej kojarzy się z hasłem ‘zadbana mama’ są:

maseczki pielęgnacyjne,

pomalowane usta,

zrobione paznokcie,

kąpiele relaksacyjne,

olejki,

makijaż …

I to jest OK. Fajnie być zadbaną kobietą, a znaleźć na to zadbanie czas mając dzieci, to już w ogóle rewelacja.

Tylko, że ja nie o takim dbaniu o siebie dzisiaj piszę.

Pamiętam doskonale swoje życiowe pogubienie, kiedy po raz pierwszy zostałam mamą. Gdybym mogła dostać jedną poradę jako świeża mama, to chciałabym by były to slowa:

“Dbaj o siebie – o swoje samopoczucie, kondycję psychiczną, spokój wewnętrzny”

Chciałabym usłyszeć:

wychodź na spacer

i to nie tylko po to, aby dziecko spało lepiej. Dla siebie. Po to, żeby nie przesiedzieć całego dnia w czterech ścianach tylko z maluszkiem. Żeby wyjść do ludzi, popatrzeć na drzewa, dotlenić się, mieć dobry powód,żeby się “wyszykować”. Przebywanie na świeżym powietrzu jest rewelacyjnym i sprawdzonym sposobem na poprawę samopoczucia i oczyszczanie głowy. Niby to wiem, ale…

śpij ile się da

dla swojego dobra i dobra tych, co Cię otaczają. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewyspana jesteś zmęczona, rozdrażniona, trudno Ci się skoncentrować, zaczynasz jeść byle co, zjadasz więcej słodyczy, bo to one dają tego, tak potrzebnego, kopa energetycznego. Podobno Brytyjscy naukowcy zbadali temat i wyszło im, że matka małego dziecka, takiego do roku, średnio przesypia około 5h na dobę. Dalej pokusili się również o podsumowanie tego niedosypiania i wyliczyli, że taki niedobór snu matki w pierwszym roku życia maluszka równa się 44 nieprzespanym nocom! I mimo, że wszyscy powtarzają, że to minie, że kiedyś się jeszcze wyśpisz to póki co – olej sprzątanie, pranie, wstawianie obiadu, parowanie skarpetek. Śpij, kiedy dziecko śpi!

odżywiaj się zdrowo

to ważne, bo jedząc dobrze lepiej się czujemy i funkcjonujemy. Tak, jak wspomniałam wyżej – zmęczenie i niedospanie powodują, że nie mamy sił na przygotowywanie posiłków, często łapiemy, co nam wpanie akurat w ręce, zjadamy gotowce, albo słodycze, bo te są takim naszym wynagrodzeniem za trudy macierzyństwa… Znasz to? Ja znam doskonale 😉 Ale nie tędy droga do dbania o siebie. Spróbuj planować swoje posiłki, nie jedz byle czego, miej przygotowane zdrowe przekąski, które uratują w momencie kryzysowym. Odżywiaj się zdrowo (w miarę możliwości oczywiście, jeden czy drugi czekoladowy batonik, raz po raz, nikogo jeszcze nie zabił 😉 )

szukaj czasu dla siebie

w macierzyństwie i zadaniach z nim związanych nietrudno się zatracić. Bardzo łatwo zgubić siebie. Zapomnieć o tym, co lubiłam ‘przed dzieckiem’, zaniedbać swoje pasje, zaniechać spotkań ze znajomymi. Ale nie tędy droga. Ty jako mama, to nie tylko mama. To nadal ta dziewczyna, kobieta, partnerka, przyjaciółka. Czas dla siebie i swoich potrzeb to coś, o co zadbana mama musi się zatroszyć. Czasem bedziesz go musiała sobie dobrze zaplanować, żeby wpasował się w inne obowiązki, a czasem nawet trzeba go będzie wyszarpać, ukraść skądinąd. Ale pamiętaj, że warto! W natłoku zadań i obowiązków czasem tylko tak jesteśmy w stanie odnaleźć siebie i tak bardzo potrzebny nam spokój wewnętrzny (artykuł o szukaniu wewnętrznego spokoju znajdziesz TU). Szukaj!

bądź aktywna fizycznie

czy to wspomniane spacery, czy joga na podłodze z bobasem, czy szybki trening, bieganie, 5 minut skakania na skakance.. cokolwiek to będzie, cokolwiek lubisz, chociaż cię zmęczy, to przyniesie świetne rezultaty. Uwalniające się endorfiny dodają tak potrzebnej dobrej energii! A to, o ile lepiej zaczynamy wyglądać regularnie się ruszając, to już tylko efekt uboczny 🙂

planuj odpoczynek

bo o tym, że odpoczniesz bez zaplanowanego odpoczynku – raczej zapomnij. Chodzi głównie o dobrą organizację w czasie. A tego wolnego czasu – wiadomo – jak na lekarstwo. Dlatego dobrze się na odpoczynek przygotować. Jak? Na przykład, jeśli planujesz wziąć relaksacyjną kąpiel wieczorem, to już w ciągu dnia ogarnij sobie rzeczy, które normalnie wieczorem zajęły by twój czas. Dzięki temu, jak tylko dziecko zaśnie, ty możesz napełniać wannę i zapalać ulubioną świeczkę zapachową, zamiast wieszać pranie czy sprzątać zabawki. Jeśli planujesz coś dłuższego np. wyjście solo z koleżanką – zaplanuj to: dogadaj z tatą dziecka/babcią/opiekunką, wcześniej pomyśl w co się ubierzesz, żeby nie robić tego w pośpiechu, przygotuj wszystko, co może przydać się w czasie twojej nieobecności itd. Zaplanowany odpoczynek to dbanie o siebie w najlepszym wydaniu 🙂

szukaj równowagi

och, gdyby tak ktoś zwrócił moją uwagę na tę równowagę 12 lat temu… na to jaka jest ważna! Teraz już to wiem. Nauczyło mnie życie. Powtarzam to sobie i też swoim dzieciom. Balans musi być. Równowaga nas wspiera. Jeśli do południa siedzisz z dzieckiem w domu, bo na dworze pada, a tobie się nie chce wyjść, popołudniu znajdź czas na spacer i dotlenienie się. Masz kilka zabieganych dni, bo załatwiasz sprawy, potem znajdź czas, żeby odetchnąć, ograniczając to, co do zrobienia do niezbędnego minimum. Dzieci są głównie na twojej głowie? Patrz punkt: “znajdź czas dla siebie”.


I to nie są takie rady-porady tylko na tuż po urodzeniu dziecka. To się sprawdza w macierzyństwie w ogóle. Zadbana mama to w pierwszej kolejności jej zadbane emocje. Ba, powiedziałabym nawet, że to się sprawdza ogólnie w życiu. Tak powinno, moim zdaniem, wyglądać dbanie o siebie – zaczynamy od wewnątrz, a dopiero potem, to co widać gołym okiem.

Zgadzasz się? Co dla Ciebie oznacza być zadbaną mamą? Czy nią jesteś?


wszystkie zdjęcia w artykule pochodzą z unsplach.com

Related Posts

2 thoughts on “Zadbana mama

    1. Nie ma za co:) Polecam wracać do niego co jakiś czas, bo w codziennym pędzie tak łatwo jest zapomnieć o sobie. Sama często do niego wracam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *