Wiara w siebie to bardzo istotny, ale jakże skomplikowany element naszej osobowości.

O tym, że budowanie, a potem umacnianie wiary w siebie to jest proces, pisałam już trochę TUTAJ. Potrzebna jest samoświadomość i chęć pracy nad sobą. Nie zaczynamy wierzyć w siebie z dnia na dzień. To jest proces, przez który można przechodzić nawet całe życie. Potrzebny jest czas, cierpliwość i uważność.

Potrzebne jest zdobycie takiej wiedzy na swój temat (o wiedzy w siebie wspominałam tutaj: KLIK, nawiązując do tego artykułu Andrzeja Tucholskiego: KLIK), która sprawi, że w sytuacji, która jest dla nas wyzwaniem, nie zastanawiamy się ani chwili nad tym: czy mogę/czy potrafię/czy mi się należy/czy zasługuję/czy dam radę/czy się nadaję/czy to moja zasługa. Po prostu wiemy to. Posługujemy się wiedzą, a zatem korzystamy z faktów.

WIARA W SIEBIE – TRZYMAJ SIĘ FAKTÓW

Aby korzystać z faktów w procesie budowania i wzmacniania wiary w siebie, trzeba te fakty znać. Trzeba poszukać tej wiedzy o sobie, stworzyć taką bazę danych, do której będziemy się odnosić. I mimo, że to nadal będzie długi proces, mimo tego, że będziemy o tych faktach zapominać, albo odsuwać je od siebie, bo krytyczny głos czasem będzie krzyczał głośniej, to jednak mając taką bazę, łatwiej wrócić do domu. Do tego, co zostało już ustalone.

Zachęcam Cię dzisiaj do ustalenia takich faktów na swój własny temat. Już dziś możesz zrobić pierwszy mały krok w pracy nad budowaniem wiary w siebie. Poniższe pytania to dobry początek, zwłaszcza jeśli zupełnie nie wiesz od czego zacząć. Odpowiedz na te pytania (ALE: koniecznie pisemnie! Odpowiadanie w myślach nie przyniesie takiego rezultatu – myśli ulecą i nie będzie do czego wracać. A do notatek w zeszycie, zawsze możesz powrócić, poczytać je jeszcze raz, zweryfikować myśli i spojrzeć na zapisane fakty!)

WIARA W SIEBIE – PYTANIA DO SAMEJ SIEBIE

Przedstawiam Ci listę pytań, które mają zachęcić Cię do zastanowienia się nad sobą. Dzięki odpowiedziom zdobędziesz mnóstwo faktów na swój temat. To jest część pracy nad sobą, która wymaga czasu, ale która też buduje Ciebie i Twoją siłę!

Daj zobie czas, cierpliwość i uważność. Efekty może nie będą widoczne od razu, ale zobaczysz, że będą!

Spróbuj, co Ci szkodzi. Zadaj sobie poniższe pytania i odnotuj odpowiedzi:

  1. Czy znasz swoje mocne strony?
  2. Czy znasz swoje słabe strony? Jak sobie z nimi radzisz?
  3. Jakie są Twoje sukcesy?
  4. Wymień kilka wyzwań, z którymi sobie poradziłaś? Jak to zrobiłaś?
  5.  Z czego jesteś w życiu dumna?
  6. Z czego chciałabyś być dumna za 10 lat?
  7. Jakie masz dobre cechy? / co ludzie w tobie podziwiają? Za co cię chwalą?
  8. Za co najbardziej sama siebie lubisz?

ROZWIJAJ I UMACNIAJ

Jak już wspomniałam, wiara w siebie nie jest nam dana raz na zawsze. Raz jest lepiej, raz gorzej. Bywa podkopywana, wystawiana na próby, czasem zupełnie z nas ulatuje.

Ale właśnie trzymanie się faktów na swój temat, sięganie do widzy o sobie (nie opinii innych, nie własnych chwilowych wątpliwości, nie czyichś oczekiwań) pozwala nam tę wiarę w siebie podtrzymywać i sprawia, że jest ona stabilniejsza.

Zapiszcie zatem i wracajcie do spisanych faktów co jakiś czas.

Budowanie pewności siebie to proces. Zaufaj mu. Powodzenia!


Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *