Co oznacza życie zgodne z wartościami? Wartością w życiu będzie to, co dla Ciebie cenne, to do czego dążysz. Będą to pewne zasady, którymi chcesz się w życiu kierować, których chcesz przestrzegać, bo współgrają one z tym, jaka jesteś, co jest dla Ciebie ważne.

Życie zgodne z wartościami będzie zatem zastosowaniem Twoich wartości w praktyce. To taki balans między tym kim jesteś, a Twoimi działaniami.

Jeśli starasz się żyć zgodnie ze swoimi wartościami, to znaczy, że częściej czujesz tę równowagę. To znaczy, że po otrzymaniu propozycji w pracy i szybkiej analizie sytuacji, już wiesz, co chcesz zrobić. Może też oznaczać, że decydujesz zakończyć jakąć znajomość, bo kłóci się ona z jedną z ważniejszych dla Ciebie wartości. Albo decydujesz się podjąć pewne wyzwanie, bo to bardzo gra z tym, co dla Ciebie ważne. Wszystko zależy jakie są twoje najważniejsze wartości. No właśnie…

To jest z pozoru łatwe pytanie. Przecież – z grubsza – wiemy, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Ale czy faktycznie tak łatwo na nie odpowiedzieć? Czasem odpowiedź wydaje nam się taka oczywista, że w rzeczywistości niewiele osób poświęca czas na jej znalezienie. Najczęściej naszych wyborów dokonujemy kierując się pewnymi wartościami, ale mogą one być nienazwane/nieuświadomione. A tymczasem istotne jest, żeby je nazwać. Żeby spośród wielu wartości, którymi kierujemy się w życiu (a może być ich naprawdę sporo), wybrać zaledwie kilka tych naprawdę najważniejszych. W książce Kamili Rowińskiej, Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale, pada propozycja by było ich siedem (link). A już Brené Brown w swoim podcaście mówi o wybraniu zaledwie dwóch (!) (link).

Propozycji takich ćwiczeń jest w internecie mnóstwo i ja też Wam takie dzisiaj podsunę. Ostrzegam, że – czy zdecydujesz wybrać swoje dwie czy siedem czy nawet dziesięć wartości, – nie będzie to proste ćwiczenie. Bo wybierając jedne, eliminujesz inne (co nie oznacza oczywiście, że całkowicie je przekreślasz i nie są dla Ciebie w ogóle ważne, po prostu decydujesz, że nie są tymi najistotniejszymi). Wymaga to trochę wysiłku, czasu i głębszego zastanowienia się nad tematem. Ale uwierz mi, że warto.

Wierzę, że określenie kilku swoich głównych wartości, może być pierwszym krokiem do spokojniejszego i pełniejszego życia. Korzyści jest wiele. Zapoznanie się ze swoimi wartościami prowadzi do ułatwienia i uproszczenia codzienności. Bo określając swoje ramy, wiesz, że chcesz się ich trzymać. Łatwiej jest wtedy skupić się na priorytetach, podejmować decyzje, odnaleźć balans między pracą a domem. Po prostu we wszelakich sytuacjach zadajesz sobie pytanie – ‘jak to się ma do moich wartości?’. Masz je wyryte w głowie i służą Ci one jako drogowskaz.

I tak, świadome życie zgodne z wartościami pomaga m.in. w trudnych rodzicielskich momentach, w relacjach, w podejmowaniu decyzji zawodowych. A nawet w bardziej przyziemnych sprawach, jak sposób spędzania wolnego czasu czy rodzaj wakacji, na które pojedziemy.

Ale przede wszystkim znajomość swoich podstawowych wartości i trzymanie się ich, daje to przemiłe poczucie spójności między tym kim jesteś, a tym co i jak robisz w swoim życiu.

Dzięki temu, że zidentyfikujesz te kilka najważniejszych wartości, lepiej zrozumiesz siebie. Bo samo ich szukanie to już pogłębianie wiedzy o sobie. Pytanie siebie samej, na czym tak naprawdę bardziej mi zależy: na skuteczności czy uczciwości, na podejmowaniu ryzyka czy bezpieczeństwie, na swoim dobrostanie czy na byciu niezawodną itd, nie jest łatwe. Ale kiedy raz, uczciwie wykonasz to ćwiczenie i wyznaczysz swoje główne wartości, to one będa Tobą kierować w przyszłości. Nie będziesz musiała tych wielu pytań zadawać sobie przy każdej decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć. Wystarczy, że zastanowisz się, czy to zdogne z Twoimi wartościami.

A ćwiczenie na zidentyfikowanie swoich głównych wartości (wraz z jego instrukcją obsługi) znajdziesz poniżej.Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *